З 1 травня 2019 року набрав чинності новий Закон України  «Про житлово-комунальні послуги», крім окремих норм, що регулюють надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, управління будинком, спорудою або групою будинків, ремонту приміщень, будинків, споруд, які втрачають чинність через шість місяців з дня набрання чинності цим Законом.

Не пізніш як протягом одного року з дня введення в дію цього Закону співвласники багатоквартирних будинків зобов’язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії) щодо кожного виду комунальної послуги, а виконавці комунальних послуг – укласти із такими співвласниками нові договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин. Так за рішенням співвласників усі або частина функцій з управління багатоквартирним будинком можуть передаватися управителю, або всі функції – об’єднанню співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ). Співвласники приймають рішення щодо управління багатоквартирним будинком на зборах. Збори співвласників можуть скликатися ініціативною групою у складі не менше трьох співвласників або управителем, обраним відповідно до Закону. До повноважень зборів співвласників належить прийняття рішень з усіх питань управління багатоквартирним будинком, зокрема про: визначення управителя та його відкликання, затвердження та зміну умов договору з управителем; обрання уповноваженої особи (осіб) співвласників під час укладання, внесення змін та розірвання договору з управителем, здійснення контролю за його виконанням; визначення повноважень управителя щодо управління багатоквартирним будинком; визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком.

Таким чином, Закон дає право власникам квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку самостійно обирати підприємство, яке здійснюватиме обслуговування будинку. При цьому, як уже зазначено вище, перелік та розмір витрат визначається на загальних зборах співвласниками. Крім того, Закон не передбачає припинення діяльності підприємств, які здійснюють обслуговування житлового фонду, адже не констатує обов’язок співвласників змінити обслуговуючу компанію, він дає право обрати хто буде управляти будинком. За рішенням зборів власниками квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку може бути прийняте рішення про передачу будинку в управління підприємству, яке нині його обслуговує.

У разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом року, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до нового Закону.

У багатоквартирних будинках, у яких на день набрання чинності цим Законом не створено об’єднання співвласників багатоквартирного будинку, співвласниками не прийнято рішення про форму управління багатоквартирним будинком та не оголошено конкурс з призначення управителя багатоквартирного будинку відповідно Закону України “Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку”, виконавчий орган місцевої ради зобов’язаний оголосити і провести такий конкурс у тримісячний строк з дня отримання протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку із проханням призначити управителя. Рішення щодо цього питання вважається прийнятим зборами співвласників, якщо за нього проголосували власники квартир та нежитлових приміщень, площа яких разом перевищує 50 відсотків загальної площі всіх квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку.

Договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними новим Законом. Пільги та субсидії для відшкодування витрат з оплати послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій надаються до дати набрання чинності договорами про надання послуг з управління багатоквартирним будинком. Таким чином  даним Законом створено передумови щодо запровадження конкурентного ринку послуг у житлово-комунальному господарстві.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: