Наразі проблема захворюваності на туберкульоз є дуже гострою. Незважаючи на державну програму боротьби з туберкульозом, щорічно епідеміологічна ситуація тільки погіршується.

Туберкульоз – повітряно-крапельна інфекція, а точніше – повітряно-пилова інфекція. До неї сприятливі не тільки люди, а й 55 видів тварин, риб, птахів. Зараження збудником туберкульозу відбувається як від хворих на туберкульоз людей (під час розмови, кашлю, чиханні, навіть якщо хворий знаходиться на відстані 1,5 м від вас), так і від тварин (при вживанні некип’яченого молока або погано провареного м’яса хворих на туберкульоз тварин).

У 95% випадків мікобактерії туберкульозу потрапляють в організм людини при диханні запорошеним повітрям. Захворювання на туберкульоз виникає тоді, коли в організм потрапляє надмірна кількість збудника, або імунна система людини пригнічена і розвивається так звана імунна недостатність. Часті простудні захворювання, ВІЛ/СНІД, негігієнічні умови життя, погане харчування, стреси, зловживання алкоголем, наркотиками, паління та інші шкідливі звички послаблюють імунну систему організму. При цьому мізерної кількості збудника достатньо, щоб виникла тяжка форма цієї недуги.

Туберкульоз на ранніх стадіях протікає приховано. Тому безпричинна втома, слабкість, зниження працездатності, втрата апетиту, безсоння, нервова вразливість, незначне підвищення температури, пітливість, сухий кашель мають насторожити. При появі хоча б одного з перерахованих симптомів, необхідно негайно звернутись до лікаря. Для своєчасного виявлення туберкульозу необхідно хоча б один раз у два роки, а краще щорічно, враховуючи нинішню ситуацію проходити флюорографічне обстеження легенів.

Думка про те, що рентгенобстеження жителям України внаслідок Чорнобильської трагедії шкідливе, необґрунтоване. Одне-два рентгенологічні обстеження протягом року абсолютно безпечні для здоров’я людини. А туберкульоз на ранніх стадіях може протікати без клінічних проявів і початкові його зміни можна виявити лише при своєчасному рентгенологічному обстеженні. Для виявлення інфікованості туберкульозом дітей існує проба Манту. Проба Манту – це не щеплення, а метод профілактичного обстеження дітей. Побоювання батьків, що при проведенні проби Манту в організм дитини вводяться бактерії туберкульозу, які можуть спровокувати захворювання абсолютно необґрунтовані. Тільки за допомогою проби Манту можна виявити чи є в організмі інфекція.

Збудник туберкульозу має високу стійкість у зовнішньому середовищі: у вуличному пилу може зберігатися до 3-х місяців, стільки ж на сторінках книг, у воді – до 150 днів, в молоці та молочних продуктах 8-10 місяців, у річній воді до 5 місяців, в грунті – 1-2 місяці, у фекаліях на пасовищах до 12 місяців, при температурі 23С палочка Коха зберігає життєдіяльність протягом 7-ми років. Прямі сонячні промені убивають паличку Коха на протязі 2-6 годин, при нагріванні до 85°С мікобактерії гинуть через 30 хвилин.

Висока стійкість збудника, поглиблення економічної та соціальної кризи, зниження добробуту більшості населення, безробіття, недостатнє та неякісне харчування значних прошарків населення, збільшення числа соціально-дезадаптованих осіб в країні, низька санітарна грамотність населення – основні причини, які привели до масштабного поширення туберкульозу в Україні. Звідси витікає правила безпеки: не купувати продукти на стихійних ринках, термічна обробка продуктів, регулярне вологе прибирання та провітрювання приміщень, свіже повітря та достатня інсоляція приміщень.

Якщо в сім’ї є хворий, він мусить бути хоча б відносно ізольований, мати окрему кімнату, користуватись індивідуальним посудом, постільною білизною, рушником, тощо. Необхідно вилучити з використання м’які меблі, килими, іграшки, проводити часте вологе прибирання та провітрювання помешкання.

Найголовніше – зміцнюйте свій імунітет, ведіть здоровий спосіб життя, дотримуйтесь гігієнічних правил.

Враховуючи ситуацію, яка склалась в країні щодо захворюваності на туберкульоз, проявляйте свою свідомість, з метою виявлення захворювання на ранніх стадіях, не забувайте проводити щорічне флюорографічне обстеження, яке проводиться в поліклініках за місцем проживання безкоштовно.

Пам’ятайте! Туберкульоз набагато легше попередити, ніж лікувати!

Раннє виявлення захворювання на туберкульоз є основною запорукою його успішного лікування!

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: